Географія і геологія
Хортиця – найбільший острів на Дніпрі, розташований у межах Запоріжжя. Його довжина – близько 12 км, ширина – до 2,5 км. Острів складається з гранітних порід Українського кристалічного щита, що виходять на поверхню у вигляді скель. Саме вони створюють характерні для місцевості урвища та пороги. Різниця висот на острові доходить до 50 метрів, а природа поєднує степові ділянки, дубові гаї, балки та плавні.

Пам’ятки давніх людей
Хортиця була заселена ще в кам’яному віці. Тут знайдені залишки поселень скіфів, сарматів, кіммерійців та інших народів. На острові є кургани, мегалітичні споруди та кам’яні баби, що свідчать про ритуали давніх цивілізацій. Однією з найцікавіших знахідок є залишки скіфського святилища, орієнтованого на сонячні цикли.
Запорізька Січ
У XVI–XVIII століттях Хортиця була центром козацького життя. Саме тут Дмитро Вишневецький (Байда) заклав укріплення, яке вважається прототипом Запорізької Січі. Острів слугував природною фортецею, захищеною з усіх боків водою та скелями. Козаки використовували його як базу для військових походів, а також місце проживання, ремесел і зборів.


Сучасність
Сьогодні Хортиця – це національний заповідник та популярна туристична локація. Тут діє історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» – реконструкція козацького поселення з оборонними вежами, церквою та куренями. Острів також приваблює мандрівників мальовничими стежками, байдарковими маршрутами та можливістю побачити рідкісні види тварин і рослин.
Для любителів активного відпочинку є кінні прогулянки, веломаршрути та скелелазіння на скелях над Дніпром. А ті, хто хоче доторкнутися до історії, можуть відвідати музеї, археологічні пам’ятки та театралізовані козацькі виступи.
Хортиця – місце, де природа і минуле оживають, запрошуючи дослідити історію України в її найяскравіших проявах.



